top of page
  • תמונת הסופר/תRAN FIT

כנות עם עצמנו

כנות עצמית היא הדלת אל אורח חיים בריא - ברגע שאנחנו ישרים וכנים עם עצמנו בצורה המקסימלית , אין שום סיכוי שנעשה לעצמנו משהו "רע"

כלומר, אם אני סובל מעודף אבל יחד עם זאת גם מאוד אוהב לאכול פסטה עליי להיות כנה לעצמי ולהבין שהפסטה כרגע פחות חשובה 

זה לא אומר שעכשיו כל החיים לא אוכל יותר פסטה אבל כרגע עדיף להוריד...

מנגד , למה שנרצה לעשות לעצמנו משהו "רע" למה שנרצה משהו שלא עושה לנו טוב .. 

אם היה כתוב על כל פסטה שקניתי שזה משמין מאוד אולי הייתי מיחס יותר חשיבות לעניין 

לסיכום : אני רוצה ללמד אותכם לחשוב בגישה, של מה כדאי לי כרגע לאכול או מה יהיה הכי בריא לגוף שלי עכשיו ולא" מה בא לי" או "איך בא לי"


הבסיס בין חלבונים לפחמימות

חלבונים:

החלבונים מצויים בבשרים השונים, כמו גם בדגים, ביצים וחלב ומוצריו. כל אלה הם אמנם חלבונים מן החי, אך חשוב שתדעו כי חלבונים איכותיים מצויים גם במזונות מן הצומח, כדוגמת: קטניות, גרעינים שונים, זרעים ואגוזים.

לחלבונים, המורכבים מאבני בניין הנקראות: חומצות אמינו, ישנם כמה תפקידים חיוניים בגופנו, כדוגמת:

  • בניית רקמות חדשות והחלפת רקמות ש"יצאו משימוש" או ניזוקו.

  • בניית גופי-חיסון הלוחמים בזיהומים (למשל, כל הנוגדנים בגופנו הינם, למעשה, חלבונים).

  • הובלת המזון והחמצן בדם – אל התאים ומהם.

  • ויסות מאזן המים בגופנו – כמו גם מאזן החומצה/בסיס.

  • ויסות התהליכים הכימיים והפיזיים הקרויים בשם: "חילוף החומרים", המתבטא, בין השאר, בשריפת המזון והפיכתו לאנרגיה (הרזיה כבר אמרנו?…)

חשוב לדעת, כי שילוב נכון של דגנים (רצוי מלאים) וקטניות יוצר חלבון מלא ומושלם מהצומח – חלבון, המכיל את כל חומצות האמינו החיוניות לגוף האדם. הדגנים והקטניות מכילים ריכוז שונה של חומצות אמינו ולכן, מומלץ לגוון את התזונה ולדאוג לצריכה מספקת משתי קבוצות מזון אלה. רובנו צורכים בתזונתנו כמות דגנים מספקת אך "מזניחים" את הקטניות, ועל כן חשוב שנקפיד על צריכה נאותה שלהן. היחס המומלץ בין הקטניות והדגנים בתבשילים הוא 1:1 ואף יותר (לטובת הקטניות).

דוגמאות לדגנים: אורז, חיטה ומוצריה (לחם, פסטה, בורגול, סולת), תירס, שעורה, דוחן, קינואה, ושיבולת שועל.

דוגמאות לקטניות: סויה, אפונה, שעועית, חומוס, פול, עדשים, תורמוס.

פחמימות:

הפחמימות מהוות את מקור האנרגיה העיקרי של גופנו. פחמימות נמצאות בטבע בצורת חד-סוכרים ודו-סוכרים (בפירות, למשל) או בצורת עמילן (במזונות כגון: דגנים, קטניות, תפוחי-אדמה ובטטה). על אף חשיבותן הרבה של הפחמימות – כמקור אנרגיה חיוני לגופנו – חשוב שתדעו כי צריכה מופרזת של פחמימות תגרום, לבסוף, להפיכתן לשומן הנאגר בגופנו (כן, כן.. אותו שומן שאנו כה מייחלים אחר כך להיפטר ממנו…).

פחמימות פשוטות מול פחמימות מורכבות: מומלץ להעדיף פחמימות מורכבות הנמצאות בקטניות ובדגנים מלאים, כגון חיטה מלאה, אורז מלא, כוסמת, שיפון מלא, שיבולת שועל מלאה ועוד, על פני פחמימות "ריקות" הנמצאות בממתקים, קמח לבן, סוכר לבן ומוצריהם. פחמימות ריקות – כשמן כן הן: הן "ריקות", כמעט, מאבות המזון חיוניים כגון: ויטמינים ומינרלים. בנוסף, חשוב שתדעו כי תפריט עשיר בפחמימות פשוטות מגביר את ייצור השומנים בדם, מגביר את הסיכון להשמנה ויוצר קרקע נוחה להתרבותם של חיידקים, העלולים לפגוע במקומות שונים בגופנו, כגון: מערכת העיכול, החניכיים והשיניים. 

כמו כן, אכילת פחמימות ריקות עלולה לגרום למצב המתקרא: "אי סבילות לגלוקוז", שהוא שלב מקדים להתפתחות סוכרת מבוגרים. מצב זה מתאפיין בערכי סוכר בלתי יציבים בגופנו ועלול לגרום לא רק להתפתחות עתידית של סוכרת, כי אם גם לתופעות פיזיות אחרות, כגון: עייפות, חולשה וכאבי ראש. לעומת זאת, מזונות המכילים פחמימות מורכבות מתאפיינים בהכילם כמויות יפות של ויטמינים ומינרלים, סיבים תזונתיים ותורמים לגופנו במגוון דרכים אפשריות, כגון: שיפור הפעילות העיכולית, העלאת רמות השובע, שחרור סוכר מדורג  לדם, ספיחת נוזלים וייצור אנרגיה בגוף – כמו גם פחות נוטות להיאגר כשומן…

לסיכום-יש להעדיף את צריכת הפחמימות המורכבות על פני הפחמימות הריקות2 צפיות0 תגובות
bottom of page